CHESTER COUNTY INTERMEDIATE UNIT
Account
Schools

Chester County Intermediate Unit


DIVISION STAFF DIRECTORY (alpha by last name)
 484-237-5362
 
Ann Appolloni, Teaching and Consulting Curriculum, Instruction and Professional Learning Coordinator, Literacy Consultant, Wilson Reading System Certified Trainer
Christy Brennan, Instructional Designer
Daniel Berger, Director of External Technology Services
Ryan Boyle, Hosted Services Specialist
Kim Breuninger, Educational Technology Programs Coordinator
Liz Capriola, Teacher Center Technology Support
Dori Carson, Administrative Assistant
Gail Chambers, Online Programs Designer
Lise Cherna, Substitute Teacher Center Assistant
Melanie Coldiron, Teacher Center Manager
Tim Currie, Manager, Technical Services
David DiRamio, Web Application Developer
Mary Driscoll, Program Development Specialist
Patricia Egner, Math, Science, and Gifted Staff Development Specialist
Deb Flamino, District Technology Support Generalist
Ann Marie Franciscus, Administrative Assistant
Patti Gaydos, Administrative Assistant
Stacy Halk, Teacher Center Assistant 
Laird Hariu, Web Application Developer
Dave HenrichHosted Services and Learning Specialist
Niki Harvey, Director of Educational Leadership Services
Jessica Hull, TaC Inclusive Practices Consultant
Dara Kline, Teaching and Consulting, Professional Learning Specialist
Larry Konig, Network Operations Manager
Jennifer Lally,  Pennsylvania Inspired Leadership program
Cathy Lenhart, Administrative Assistant
Karissa Lookingbill, TaC Literacy Consultant
Martin Manco, Teacher Center Assistant
Earl Markey, District Technology Support Specialist
Pat Mostyn, Administrative Assistant to Dr. Noreen O'Neill
Noreen O'Neill, Division Director
David PulliDistrict Technology Support Generalist
Janine Presloid, Teaching and Consulting, Literacy Consultant
Shay Quigley, District Technology Support Generalist
Adam Rambo, Network Engineer
Taylor Reeder, Video Media Specialist
Demetrius Roberts, STEM Services Coordinator
Jessica Sahl, Manager, Technical Projects
Kari Shields, Registrar
Diane Thomson, Program Development and Support Coordinator
Mike Tustin, Network Administrator
Sara Vreeland, Data Specialist Level 1
Michelle Williams, Administrative Assistant
Kristina Young (fna) Goodwin, District Technology Support Generalist 
William Zawisa, Systems Administrator Intern



CLOSE